W wyszukiwarce internetowej często wpisywane są hasła typu: „kancelaria adwokacka szczecin”, „ adwokat szczecin rozwód” czy „adwokat rozwody Szczecin”. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, dlaczego adwokat cieszy się taką popularnością, czym się zajmuje i co różni go od radcy prawnego.

Słowo „adwokat” wywodzi się z języka łacińskiego, gdzie hasła 'advocatus’ czy 'advocare’ oznaczają 'wzywać na pomoc’. W języku polskim adwokat to 'specjalista z dziedziny prawa, który może poszczycić się: zdanym egzaminem uprawniającym do wykonywania tego zawodu, odbytą aplikacją adwokacką oraz gruntowną wiedzą prawniczą’. Co więcej, taka osoba na co dzień zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej, świadcząc swoje usługi w kancelarii adwokackiej zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym.

W języku potocznym oraz w pismach, przyjęło się nazywać adwokata słowem „mecenas”. Jest to zwrot grzecznościowy, wykorzystywany zwłaszcza w czasie bezpośredniego zwracania się do osoby adwokata.

Adwokat czy radca prawny – jaka jest różnica

Zarówno „adwokat”, jak i „radca prawny” to tytuły zawodowe, przyznawane absolwentom 5-letnich studiów prawniczych, którzy odbyli 3-letnią aplikację (radcowską lub adwokacką) oraz zdali egzamin zawodowy, przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W obu przypadkach można też posłużyć się zwrotem grzecznościowym „mecenas”.

Kolejną wspólną cechą obu tych zawodów jest fakt, że są równorzędne pod względem ochrony prawnej i uprawnień. Zarówno adwokat, jak i radca prawny może reprezentować osoby fizyczne lub prawne czy jednostki organizacyjne przed sądem.

Różnice między adwokatem, a radcą prawnym można obecnie dostrzec w kolorze ich żabotów przy togach. Adwokaci posiadają zielone, natomiast radcy prawni niebieskie.

Co jednak ciekawe, wcześniej tylko adwokat mógł sprawować funkcję obrońcy w sprawach rodzinnych, karnoskarbowych oraz karnych. Obecnie nie istnieją tego typu podziały, a oba zawody specjalizują się w tym samym. Różnica jednak istnieje i polega na tym, że radca prawny może zostać zatrudniony u przedsiębiorcy na podstawie stosunku pracy. Adwokaci tymczasem swój zawód wykonują wyłącznie jako indywidualni przedsiębiorcy (prowadzący własną działalność gospodarczą) lub wspólnicy spółki. Umowa z adwokatem ma zatem charakter cywilnoprawny.

Zakres usług adwokata, czyli czym zajmuje się m.in. Adwokat Ewa Janiszewska

Adwokat zajmuje się przede wszystkim udzielaniem pomocy prawnej oraz reprezentowaniem klienta przed sądem i urzędami. To jednak nie wszystkie role i zadania adwokata. Mecenas sporządza też opinie prawne, opracowuje projekty aktów prawnych, a także tworzy umowy, statuty oraz inne dokumenty o charakterze prawnym.

Zarówno doradztwo oraz reprezentacja, jak i obrona oskarżonych w sprawach cywilnych czy karnych, są oczywiście odpłatne i mają miejsce po wcześniejszym uzgodnieniu warunków umowy.

Co jednak istotne, coraz częściej zdarza się, że adwokaci zawężają swoją działalność. Oznacza to, że przyjmują tylko osoby prawne lub jedynie osoby fizyczne. W takiej sytuacji ich zadania również są zawężone:

  • w przypadku obsługi osób fizycznych, adwokat ma do czynienia głównie z prawem rodzinnym, cywilnym i karnym. Pełni wówczas rolę pełnomocnika, reprezentującego klienta w sądzie, w czasie procesu.
  • w przypadku obsługi podmiotów prawnych, mecenas ma do czynienia przede wszystkim z prawem administracyjnym, handlowym oraz finansowym. Pełni natomiast rolę doradcy w czasie zawierania i tworzenia umów, zawiązywania spółek czy prowadzenia spraw podatkowych.

Kancelaria adwokacka w Szczecinie – jak przygotować się do wizyty

Wizyta u adwokata to nie egzamin. Nie trzeba się martwić spotkaniem. Można też odpuścić sobie przygotowanie. Niemniej, warto sobie wszystko poukładać w myślach. Poniżej znajdziesz więc wskazówki, o co zapytać adwokata i jakie informacje mu przekazać, aby otrzymać pomoc.

1. Określ, jakiej porady oczekujesz.

Jeżeli interesują cię ogólniki, nie powinieneś mieć problemu z ich uzyskaniem. Jeśli jednak wolisz konkretną poradę, zastanów się, jak poprowadzić rozmowę, aby ją uzyskać. W tym celu przygotuj pytania do adwokata oraz przywołaj sobie szczegóły na temat stanu faktycznego twojej sprawy. Adwokaci z naszej kancelarii zadając pytania klientowi, posługują się zazwyczaj pytaniami: Kto? Co? Gdzie? Komu? Kiedy? Z kim? Za ile? Bądź zatem gotowy udzielić na nie odpowiedzi.

2. Zabierz ze sobą dokumenty.

Na spotkanie z adwokatem zawsze należy wziąć dokumenty dotyczące sprawy. Jeżeli nie jesteś pewien, które – weź wszystkie. Wspólnie z mecenasem przeprowadzisz ich selekcję.

Przykładowo, dokumenty potrzebne do uzyskania rozwodu, które należy dostarczyć adwokatowi to:

  • akty stanu cywilnego, czyli skrócone lub pełne odpisy aktów urodzenia,
  • akt małżeństwa,
  • PIT, zaświadczenia o zarobkach, umowy o pracę i faktury (w przypadku sprawy o alimenty),
  • zaświadczenia lekarskie,
  • umowy z placówkami szkolnymi lub przedszkolnymi oraz zaświadczenia o uczęszczaniu na zajęcia dodatkowe (w przypadku starania się o alimenty na dzieci).

3. Nie kłam.

Adwokat to osoba, która chce ci pomóc. Nie miej więc przed nią żadnych tajemnic, które mogłyby zaszkodzić wam w czasie rozprawy.

Zadawanie pytań i udzielanie rzetelnych odpowiedzi, to klucze do wygranej sprawy.